Smlouva o půjčce vzor
Půjčky online bez registru a zástavy - půjčky na cokoliv

Podnikání a daně

K podnikání neodmyslitelně patří daně. Konec března je termínem pro podání daňového přiznání a řada podnikatelů má obavy, aby odvedla daně řádně a včas. Začínající podnikatelé si mohou vybrat, zda se stanou společností s ručením omezením nebo osobou samostatně výdělečně činnou. Co se týče daní, je výhodnější stát se OSVČ.



Společnost s ručením omezením – s.r.o.

Podnikatelé, kteří založili společnost s ručením omezením, musí vést účetnictví, které bylo dříve nazýváno jako podvojné. Pokud se podnikatelé v daňové problematice neorientují, měli by si přizvat na pomoc účetní.

Osoba samostatně výdělečně činná – OSVČ

OSVČ si zakládají živnosti a jejich povinností je vést alespoň daňovou evidenci (dříve nazývanou jednoduché účetnictví). Během roku vystavují faktury a přijímají peníze, na konci roku sečtou, jaký je jejich zisk. Podívejme se zblízka na problematiku daňové evidence:

Problematika daňové evidence

Daňová evidence je zjednodušenou formou klasického účetnictví a její podstatou je zjistit základ daně z příjmů a poskytnout údaje o příjmech, výdajích, majetku a závazcích. Důležité je zmínit, že OSVČ, které vedou daňovou evidenci, nejsou účetní jednotkou. Forma daňové evidence není zákonem stanovena. Živnostníci mohou použít například excelovou tabulku nebo si mohou vést deníky.

Na rozdíl od účetnictví nemusejí podnikatelé evidovat pohyb peněz a příjmy a výdaje nemusejí rozdělovat podle druhu. Všechny doklady ale musí obsahovat číslo dokladu, popis a případně datum. K poslednímu dni zdaňovacího období zjistí OSVČ skutečný stav zásob, majetku, pohledávek a závazků. V daňové evidenci se používá deník příjmů a výdajů, kniha pohledávek a závazků, kniha zásob nebo kniha mezd.

Pro živnostníky je nejvýhodnější uplatnit v daňovém přiznání paušální výdaje, jejichž výše se odvíjí od druhu příjmu:

  • 80 % z řemeslných příjmů a z příjmů z podnikání v zemědělství
  • 60 % z volných, vázaných a koncesovaných živností
  • 40 % z příjmů z jiného podnikání dle zvláštních předpisů nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti
  • 30 % z příjmů z pronájmu neprovozovaného podnikatelem

Problematika účetnictví

Účetnictví slouží ke zjištění výsledku hospodaření a k zaúčtování stavu a pohybu majetku, nákladů, výnosů, jiných aktiv, jiných pasiv a závazků. Účtuje se tzv. podvojným způsobem, který je známý jako Má dáti / Dal. Účetnictví mají za povinnost vést například:

  • právnické osoby se sídlem na území ČR
  • zahraniční právnické osoby a zahraniční jednotky, jestliže podnikají na území ČR
  • organizační složky státu
  • fyzické osoby zapsané v obchodním rejstříku
  • ostatní fyzické osoby s obratem za kalendářní rok nad 25 milionů korun
  • ostatní fyzické osoby, kterým toto ukládá zvláštní právní předpis
  • fondy obhospodařované penzijní společností
  • investiční fondy bez právní osobnosti


Chcete získat výpis z registru SOLUS? Zažádejte si o tzv. SIN na této stránce a následně požádejte o výpis přes SMS.




Doporučujeme

Nemáte příjem nebo jeho výši nemůžete doložit? Pro Vás je určena půjčka bez potvrzení o příjmu – rychlá a dostupná půjčka na cokoliv. Nedostatek peněz Vám pomůže překlenout Essox půjčka – rychlá a dostupná půjčka. Půjčky od různých nebankovních společností můžete porovnat na stránkách www.nebankovní-půjčky-do-24-hodin. Dříve než se rozhodnete pro konrkétní typ a model vysavače, přečtěte si recenze na vybrané vysavače. www.zahradní-domky-online.cz – informace o zahradních domcích různých typů.
© 2013 Smlouva-o-půjčce-vzor.cz,všechna práva vyhrazena.
POZOR! Kopírování textů, nebo jejich částí je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.



Před využitím informací z tohoto webu doporučujeme získané informace konzultovat s právními specialisty. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za právní důsledky využití informací zde uvedených.